30 Aralık 2011 Cuma

Beş Küçük DomuzOn altı yıl önceydi. Babam ünlü ressam Amyas Crale idi ve annem Caroline Crale'i babamı öldürmek suçundan dava ettiler. Davanın sonunda onu suçlu buldular ancak hafifletici sebeplerden ötürü asmadılar. Fakat annem davadan bir sene sonra öldü. Bu olay olduğunda ben beş yaşındaydım. Durumu anlamayacak kadar küçüktüm ancak annemi ve babamı hatırlıyorum. Olay olduğunda herkes bana iyi davranmaya başladı, bir şeylerin olduğunun farkındaydım ama anlam veremiyordum. Sonra bir gemiye bindirildim ve Kanada'ya gittim. Simon Amcam ve Louise Yengemin yanına yerleştim. Anne-babamı sorduğumda "Onlar da yakında gelecekler" dediler. Sonra zaman geçti ve ben sanırım onları unuttum. Hayatımdan gayet memnundum. Simon Amcam ve Louise Yengem bana çok iyi davranıyorlardı. Yengem bana "Kanada'daki soyadın Lemarchant" dedi ve bu bana mantıklı geldi, soyadımı da yavaş yavaş unuttum. Ancak şimdi her şey farklı, artık 21 yaşımdayım, reşit olduğum için servetimi kullanabilecektim ve bu yüzden Simon Amcamlar bana her şeyi açıkladılar ve annemin bana ölmeden önce yazdığı mektubu verdiler. Olayları öğrenince evlenmeden önce geçmiş ile işimin bitmiş olmasını istiyorum. Nişanlım John buna aldırmıyor yada en azından bana böyle söylüyor ama ben her şeyin aydınlanmasını istiyorum. Bir tartışma anında bana imalı bir bakış atarsa buna katlanamam. Annem mektubunda bana masum olduğunu yazmış buna tüm kalbimle inanıyorum o bunu yapabilecek biri değildi.

Gerçeğin ortaya çıkması için ünlü Belçikalı Dedektif Hercule Poirot'ya başvurdum. Olayı ilk ona anlattığımda çok şaşırdı ve bana bunun on altı yıl önce işlenen bir cinayet olduğunu söyledi. Onu tanıyordum, onun başkaları gibi ezilmiş otlar, yanmış izmaritler peşinde koşan biri olmadığını biliyordum. Bunca yıl önce işlenmiş bir cinayeti sadece onun gibi gri hücrelerini kullanan biri çözebilirdi. Bunun için onu ikna etmek zor olmadı. Yalnız bana şunu sordu: "Ya onun suçlu olduğu ortaya çıkarsa? O zaman ne olacak?" Şöyle cevap verdim: "Ben onun kızıyım. Hakikati her şeye tercih ederim."

Poirot'ya çok ama çok güveniyorum hakikati ne pahasına olursa olsun öğreneceğim... Ve eminim Poirot her zaman ki gibi hepimizi ve Beş Küçük Domuz'u bir araya getirerek muhteşem bir final yapacak...
4 yorum:

 1. Sen çok cesur ve dürüst bir kızsın, Carla. Eminim hakettiğin gerçeğe Poirot'yla birlikte ulaşacaksın. O harikulade küçük bir adam. Ve hakikat bazen görünenden çok farklı olabilir.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim Sevgili Elinor bana destek verdiğin için senin kadar cesur olamasam da...

  YanıtlaSil
 3. ah o eski kitap kapakları. nerede görsem kalakalıyorum. teşekkürler sevgili carla. cesur olmak ne harika bir şey olmalı!

  YanıtlaSil
 4. MERHABALAR... blogumda miminiz var eğer kabul ederseniz çok sevinirim...

  http://kitaplarimolmadanasla.blogspot.com/2013/02/2-defa-mimlendimliebster-blog-award.html

  YanıtlaSil